eandersen

Denne stilling er besat. Du kan derfor ikke søge stillingen længere

Du er velkommen til at undersøge vores andre ledige stillinge, oprette dig i vores jobagent eller søge uopfordret.

Automatisering – CAPEX-projekter – International virksomhed

Jobbet:

Kom og bring dine faglige kompetencer og indsigt i spil. Med direkte reference til Manageren for Packaging & Automation Engineering, bliver du en del af virksomhedens dynamiske automationsteam.

Du vil spille en afgørende rolle i at deltage i og sommetider lede CAPEX-projekter relateret til automatisering, sikre overholdelse af branchestandarder og yde support til Fertin Pharmas produktions- og vedligeholdelsesteams.

Dine primære ansvarsområder:

  • Deltage i CAPEX-projekter relateret til automatisering.
  • Udarbejde brugerkravspecifikationer (URS) og funktionelle specifikationer (FS) og bistå underleverandører med teknisk afklaring.
  • Kvalificere og idriftsætte automatiseringsløsninger, herunder gennemføre kodegranskning.
  • Sikre overholdelse af NIS2D-, GAMP5- og andre OT-systemkrav.
  • Yde support til produktions- og vedligeholdelsesteams i forbindelse med at håndtere automatiseringsudfordringer.


Dine sekundære ansvarsområder:

  • Bidrage til udviklingen af ​​Fertins Pharmas teknologi, herunder udarbejdelse af automatiseringsstrategien og relaterede standarder samt udvælgelse af automatiseringsleverandører.
  • Specificere, teste og implementere automatiseringsudstyr og -systemer.
  • Analysere, designe og implementere optimeringsprojekter i samarbejde med produktions- og vedligeholdelsesteams.

Kvalifikationer:

Du er en dygtig og dedikeret profil med stor erfaring med PLC, programmering og SCADA. Du kan stå på egne ben og behøver ikke at få opgaverne beskrevet i detaljen for at kunne løse dem. Du kan drive dig selv, er nysgerrig og har øje for løbende forbedringer.

Det vigtigste er imidlertid, at du har engagement og gåpåmod. Som person er du godt begavet, struktureret og vedholdende, selv i mødet med komplekse opgaver og modstand. Du er således ikke bange for at skabe dit eget job, og du leverer dine opgaver til tiden.

Du er motiverende og uformel, og du evner at kombinere gennemslagskraft med særdeles gode samarbejds- og kommunikationsevner, der gør dig i stand til at arbejde på tværs af en meget innovativ, markeds- og forretningsorienteret organisation.

Derudover ser vi gerne, at du har

  • en relevant uddannelsesmæssig baggrund inden for naturvidenskab, ingeniørvidenskab eller et beslægtet felt.
  • dokumenteret erfaring fra en lignende stilling, helst inden for en sammenlignelig branche.
  • specialiseret viden om automatisering/OT (PLC, SCADA, MES) og kendskab til AVEVA System Platform.
  • erfaring med programmering af PLC’er, primært Siemens Step7 og TIA Portal.
  • en stærk teknisk forståelse af produktionsprocesser og IT/systemforbindelser.
  • minimum 5 års erfaring med automatisering i en GMP/fødevarevirksomhed med erfaring i GAMP5.


Du behersker dansk og engelsk på forhandlingsniveau.

Du tilbydes:

En spændende, personlig og faglig udfordring i en økonomisk solid virksomhed, som er med helt fremme i en foranderlig verden.

Du vil indgå i et dynamisk team i en ambitiøs virksomhed, hvor beslutningshastigheden er høj, og hvor der stilles krav til dine løsninger. Arbejdsmiljøet er godt og inspirerende med fagligt stærke og motiverede kolleger, som kan give dig faglig sparring på højt niveau. Du får stor indflydelse på din egen hverdag, og du får mulighed for at udvikle både dine faglige og personlige kompetencer i tæt samarbejde med en innovativ og handlingsorienteret ledelse.

Løn- og ansættelsesvilkår forhandles individuelt i forhold til kvalifikationer.

Virksomheden:

erwin andersen a/s søger for Fertin Pharma A/S i Vejle (www.fertin.com), som hjælper førende globale brands med at skabe farmaceutiske og nutraceutiske produkter for at understøtte en sundere livsstil. Virksomheden udvikler og fremstiller innovative orale og intraorale leveringssystemer, der forbedrer effektiviteten af ​​dine aktive og funktionelle ingredienser – uden at gå på kompromis med smagsmaskering, tekstur og forbrugeroplevelsen. Med mere end 900 ansatte på tværs af virksomhedens R&D-centre og produktionsfaciliteter i Canada, Danmark og Indien producerer man ca. 3 milliarder enheder om året, som bruges af forbrugere over hele verden.

Ansøg:

Er det dig, vi søger? Så send os din ansøgning og dit detaljerede CV mærket stillingsnummer ”02.07.41”. Du bedes venligst uploade dit materiale her på siden ved at klikke på knappen ”Søg stillingen”.

Al henvendelse bliver naturligvis behandlet fortroligt.

Vi har ikke ansøgningsfrist på stillingsannoncer, idet vi indkalder kandidater successivt under rekrutteringsforløbet. Så send os hellere dit CV i dag end i morgen.

Bemærk: Jobannoncen genindrykkes løbende på diverse jobportaler. Dette er ikke et udtryk for, at rekrutteringsprocessen er startet forfra.

Vi glæder os til at høre fra dig.

Såfremt du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte

Berit Dubgaard Lund
bdl@eandersen.dk
Tlf.: 64 41 48 40
Tlf.: 40 17 61 19

Ansøgningsfrist: Snarest muligt

Fertin

Andre stillinger

Projektleder

Total- og hovedentreprise Året slutter med en række spændende projekter inden for industri-, institutions- og boligbyggeri, ligesom der er opbygget en rigtig god pipeline op til 2026. Det betyder, at

Læs mere om stillingen
Driftschef

Ledelse – Forsyningssikkerhed – Digitalisering Jobbet Sammen med fem chefkolleger og den tekniske direktør indgår du i chefgruppen. Du skal bidrage til det tværorganisatoriske samarbejde med fokus på udvikling og

Læs mere om stillingen

Seneste stillinger

Projektleder

Total- og hovedentreprise Året slutter med en række spændende projekter inden for industri-, institutions- og boligbyggeri, ligesom der er opbygget en rigtig god pipeline op til 2026. Det betyder, at man nu mander op i organisationen og søger endnu en projektleder. Jobbet Med reference til projektdirektøren får du ansvaret for

Læs mere

Projektleder – anlæg

Projektstørrelse fra 5 til 30 mio. kr. – Anlægsopgaver på Sjælland Er du en solid jyde, der er vant til at arbejde med anlægsprojekter på Sjælland, kunne du have et potentiale til dette job. Er du en sjællænder med solide, jyske holdninger, vil vi også gerne tale med dig. Jobbet:

Læs mere

Driftschef

Ledelse – Forsyningssikkerhed – Digitalisering Jobbet Sammen med fem chefkolleger og den tekniske direktør indgår du i chefgruppen. Du skal bidrage til det tværorganisatoriske samarbejde med fokus på udvikling og erfaringsudveksling. Desuden skal du bidrage til implementering af flere strategiske indsatsområder, og du bliver involveret i spændende udviklingsprojekter, bl.a. inden

Læs mere